(asi 400 mil. prívržencov) Budhizmus založil v 5. storočí pred n.l. Gautama Budha, žil okolo roku 563-479 pred Kristom v nepálskom predhorí Himalájí. Pochádzal zo šľachtickej rodiny, v dospelosti však zanechal blahobyt a „odišiel z domova do ,,sveta“ „za pravdou“. Budhizmus pôvodne vzišiel z hinduizmu.
Budha hľadal odpoveď na bôľ, utr
Centrom budhistov je Tibet.
Základ budhizmu dodnes tvorí predstava, že jedinou formou každého bytia je utrpenie. Budha a budhizmus jednoznačne odmietali kastový systém. Centum budhistického učenia je predstava opätovných narodení človeka – reinkarnácia, zakaždým v nových existenciách, v ktorých sa ľudské utrpenie stále opakuje.
Vodcom budhistov je dalajláma.Mnísi prijatí do mníšskych komunít sa musia vzdať všetkého, príbuzných, aj manželiek a živiť sa len almužnou. V rámci budhistického učenia vznikol smer, ktorý sa nazýva Zen – budhizmus. Zen vznikol v Číne v 6. storočí n.l. a v 12. storočí sa rozšíril i do Japonska. Toto učenie vychádzalo z tradície indickej jógy. Jeho prívrženci sa pokúšali meditáciou a morálnou disciplínou dosiahnuť osvietenie. Vyučovanie prostredníctvom majstra - guru sa hodnotilo vyššie ako čítanie svätých spisov.
Päť Tibeťanov. Sú to cielené telesné a duchovné cvičenia, ktoré pomáhajú nabrať energiu. Medzi najvýznamnejší budhistický sviatok patrí bon macuri.